Elvan Gıda – Sakarya Üniversitesi İşbirliği İmzalandı

Yenilikçi ürünleriyle sektöre yeni pencereler açan Elvan Gıda, sürdürülebilir başarı için üniversitelerle işbirliklerini sürdürüyor. İlk işbirliği protokolünü İstanbul’da Gıda Mühendisliği eğitimi veren ilk yüksek öğretim kurumunu bünyesinde bulunduran İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile yapan Elvan Gıda, ikinci işbirliğini yine bir İstanbul üniversitesi olan Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) ile imzalamıştı. Elvan Ar-Ge Merkezi, İTÜ ve YTÜ’lü öğrencilere yönelik inovasyon yarışmaları da organize ederek yenilikçi fikirleri teşvik etmiş, ödüllendirmişti.

Üniversite-sanayi işbirliğine örnek

Elvan-Gida-Sakarya-Universitesi-Isbirligi-Imzalandi

Üretim yaptığı illere ve bölgelere değer katmayı misyon edinen Elvan Gıda, İstanbul dışındaki ilk üniversite-sanayi işbirliği protokolünü Sakarya Üniversitesi ile gerçekleştirdi. Üniversite- Sanayi İşbirliği uygulamaları için örnek alınan protokole göre Sakarya Üniversitesi öğrenci ve araştırmacıları Elvan Gıda tesislerinde araştırma yapabilecek. Elvan Akademi çalışmalarına katılabilecek Sakarya Üniversitesi öğrencileri ise Elvan Gıda istihdamında öncelikli olarak tercih edilecek.

Amaç, katmadeğeri ikiye katlamak

2012 yılında sektöründeki ilk Ar-Ge Merkezi’ni kuran Elvan Gıda, kuruluşunu takip eden günlerde medyanın da dikkatini çekmişti. Elvan Group Başkanı Hidayet Kadiroğlu, 2013’te Anadolu Ajansı’na nihai amaçlarını şöyle açıklıyordu,2023 ihracat ciro hedefimiz 1 milyar dolar… Ancak bu hedefi sadece hacim artışıyla değil, katma değerin yükseltilmesiyle gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Çünkü Elvan Group olarak şu anda 150 milyon dolar seviyesindeki ciromuzu 2023’e kadar 1 milyar dolara çıkarmanın değer artışından geçtiğine inanıyoruz. Şu anda Türkiye,  ihraç edilen malın kilosunu yaklaşık 1,7 dolardan satıyor.  Elvan Gıda’da kilo bedeli ise yaklaşık 2,5’lar seviyesinde… Yani Türkiye ortalamasının şu anda da üzerindeyiz. Yenilikçi ve katma değerli ürünlerle hedefimiz kilo değerini en az yüzde 50 yükseltmek… Dolayısıyla inovatif ürünlerle ihracatta aynı hacmi gerçekleştirsek bile katmadeğer artışıyla gelirimiz, ciromuz katlanacak.”

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir